Головна Новини Ринок України Регулювання цін на зерно може призвести до втрати понад $10 млрд. експорту...

Регулювання цін на зерно може призвести до втрати понад $10 млрд. експорту – УЗА

24

Українська зернова асоціація звернулася до голови комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики та депутатів з листом і пересторогами про те, якої значної шкоди може завдати державне цінове регулювання на ринку зерна.

Про це повідомляє “ПроАгро Груп” з посиланням на інформацію УЗА.

Як відомо, у ВР зареєстровано проєкт закону про внесення змін до Закону України “Про зерно та ринок зерна в Україні” щодо цінового регулювання зернових ресурсів України №4277 від 28.10.2020, який передбачає запровадження державного регулювання закупівельних цін на зерно в Україні.

“У зв’язку з тим, що Україна експортує вдвічі більше зерна, аніж споживає сама, і при цьому зерно – це біржовий товар, то ціни на нього формуються на світових ринках – це основний індикатор для українського зернового ринку. Ринок сам регулює чи встановлює мінімальні та максимальні ціни на зернові та олійні культури. В умовах ринкових механізмів, будь-яке державне регулювання цін призведе до вкрай негативних наслідків, включно зі зниженням попиту на українське зерно, а відтак формування надлишкових запасів, падіння цін та зрештою зменшення виробництва зерна та стагнації галузі. Економіка може втратити понад $10 млрд. експорту, а це катастрофічно зменшить бюджетні надходження та негативно позначиться на курсовій стабільності української гривні”, – зазначили в УЗА.

В асоціації підкреслили, що державне регулювання цін на зерно чи встановлення мінімальних чи максимальних цін на зернові та олійні культури відкине аграрну галузь України в планово-адміністративні економічні умови, за якими ринкові механізми втратять будь-який сенс. В таких умовах не буде розвиватись галузь, інвестиції наблизяться до нуля, а компанії, що забезпечують ліквідність на вітчизняному ринку зерна та дають можливість українському аграрію обирати кому і за якою ціною продати вирощене зерно, вимушені будуть залишити нашу країну. Такий сценарій однозначно призведе до стагнації аграрної галузі, відновлення якої потребуватиме десятки років та мільярди інвестицій.

УЗА особливо підкреслює, що на українському ринку зерна відсутні будь-які прояви монополії, понад 20 компаній забезпечують близько 80-90% експорту, а відтак здорова конкуренція між ними дозволяє оптимізувати ведення бізнесу та підвищувати ефективність виробництва і експорту зерна.