Головна Агрохімія Ціни на міндобрива у світі почали знижуватися, але не в Україні

Ціни на міндобрива у світі почали знижуватися, але не в Україні

Світові ціни на мінеральні добрива після досягнення пікових значень у листопаді – грудні 2021 року почали поступово знижуватися, проте все ще перевищують рівень початку 2021 року.

Про це повідомляє «ПроАгро Груп» з посиланням на GrainTrade.

Так, на початку 2021 року ціни на карбамід не перевищували 280 $/т, а 19 листопада вони сягнули 934 $/тонна на тлі різкого зростання цін на газ. Проте на торгах 14 січня 2022 року ціни опустилися до 817,5 $/тонна.

Директор аналітичного центру «СовЕкон» Андрій Сизов називає декілька причин падіння цін. Перша – це зниження вартості газу в Європі, який подешевшав наполовину у порівнянні з листопадом, що дозволило виробникам аміаку збільшити обсяги виробництва. Зокрема у вересні – листопаді норвезька компанія Yara, що є найбільшим європейським виробником міндобрив, скорочувала виробництво аміаку на 30% через семиразове подорожчання газу.

На тлі подальшого зниження цін на газ триватиме падіння цін на мінеральні добрива. Крім того, агровиробники у Північній півкулі вже частково придбали потрібні обсяги добрив та можуть почекати із закупівлею. На тлі цього у США зараз триває обвал цін на фізичному ринку.

Проте у випадку зростання цін на газ до рівня, коли вартість добрив не буде компенсувати витрати виробників, не виключається імовірність повторного скорочення виробництва.

На тлі зниження цін на газ в Європі українські покупці очікували подешевшання азотних добрив, але цього не сталося, тому експерти вважають переоціненим вплив вартості газу на оперативні ціни на добрива. Водночас називають девальвацію гривні одною з причин їх подорожчання. Курс гривні безпосередньо впливає на ціни імпортних добрив та сировини для вітчизняних хіміків.

Наразі ціни на добрива в Україні майже не змінилися, а ціни на карбамід та КАС навіть виросли. Проте аналітики пояснюють це подорожчанням скороченням пропозицій у нижньому ціновому коридорі продукції.

Як повідомлялося, цього року через високі ціни на мінеральні добрива їх використання українськими аграріями може скоротитися до 50%. Передусім це стосується малих та середніх сільгоспвиробників.