Головна Агрохімія Контроль небезпечних хвороб сої

Контроль небезпечних хвороб сої

Кінець травня-перша половина червня характеризувалися досить мінливою погодою з коливанням денних і нічних температур та суттєвими опадами, які продовжують випадати. Такі гідротермічні умови є сприятливими для розвитку та поширення небезпечних хвороб сої. Між тим, комплекс хвороб цієї культури в різні роки може призвести до втрат 15-20%, а за епіфітотійного розвитку — навіть до половини майбутньої врожайності.

«Для досягнення повноцінного розкриття генетичного потенціалу сої велике значення має цілий ряд факторів: це й ґрунтово-кліматичні умови вирощування, і дотримання сівозміни, й підбір високопродуктивних сортів, і, звісно, обрання та дотримання правильної технології вирощування із елементами комплексного захисту, — зазначає керівник агрономічного департаменту компанії UKRAVIT Олександр Мигловець. — Особливого значення в агросезонах, сприятливих для розвитку патогенів, таких, як поточний, набуває захист цієї культури від хвороб. Так, вже наразі в різних регіонах України відзначається ураження сої, септоріозом, пероноспорозом, кореневими гнилями, бактеріозом, фузаріозом, бактеріальним опіком тощо. І погодні умови, що склалися, й надалі сприятимуть розвитку цих та ряду інших небезпечних хвороб. Тож щоб уникнути суттєвих втрат майбутньої врожайності, необхідно своєчасно застосувати високоефективні фунгіциди».

Для захисту посівів сої від антракнозу, іржі, фузаріозу, церкоспорозу та борошнистої роси Олександр рекомендує застосувати високоефективний фунгіцид Захисник Екстра (тіофанат-метил, 405 г/л + флутриафол, 255 г/л). Тіофанат-метил у його складі блокує процес поділу клітин за рахунок зв’язування бетатубуліну – білка, який входить до складу мікротрубочок патогенів. В результаті росткова трубка припиняє свій розвиток, апресорій не формується, і ріст міцелію гриба не відбувається. А флутриафол швидко поглинається поверхнею рослин і переміщується по всій рослині акропетально через променево-волокнисті пучки, порушуючи процес синтезу ергостерину в мембранах клітин збудників хвороб, внаслідок чого мембрани клітин втрачають свої властивості, і патоген гине. Препарат володіє профілактичними, лікувальними і викорінюючими властивостями та проявляє одночасно надзвичайно виражений «стоп-ефект» проти хвороб і тривалий період захисної дії. За рахунок фізико-хімічних властивостей діючих речовин він має швидкі системні властивості та захищає нові прирости рослини. Крім того, поєднання діючих речовин із різними механізмами дії забезпечує відсутність ризику виникнення резистентності у патогенів. 

Для захисту посівів сої від септоріозу, борошнистої роси, іржі, церкоспорозу та антракнозу Олександр рекомендує обрати високоефективний фунгіцид Дезарал Екстра (карбендазим, 250 г/л + флутриафол, 125 г/л). Оптимальне поєднання двох діючих речовин забезпечує високу ефективність проти комплексу найшкідливіших збудників грибкових хвороб. Карбендазим у його складі володіє системною дією та блокує поділ ядра патогенів через зв’язування діючої речовини із бета-тубуліном, за рахунок якого формуються мікротрубочки. А флутриафол – системна діюча речовина з контактною дією, що володіє захисними та лікувальними властивостями. Це інгібітор ергостеролу – основного стерину, необхідного для будівництва клітинних стінок грибів. Препарат характеризується профілактичними та лікувальними властивостями і фумігаційним ефектом й забезпечує пролонгований період захисної дії проти збудників хвороб.

Крім того, найефективнішим рішенням проти пероноспорозу є застосування фунгіциду Захист (цимоксаніл, 250 г/кг + металаксил, 100 г/кг). Цимоксаніл, у його складі, зупиняє процес обміну речовин гриба, сповільнює та припиняє життєві процеси, що проходять у клітинах; він знищує патоген, що почав розвиватись, навіть через 1-2 дні після зараження. Металаксил порушує у патогенів синтез нуклеїнових кислот та інгібує РНК – полімеразу та володіє потужною системною дією з лікувальними та викорінюючими властивостями.