Головна Новини Ринок України Програму часткової компенсації вартості сільгосптехніки слід вдосконалити – фахівець

Програму часткової компенсації вартості сільгосптехніки слід вдосконалити – фахівець

194

У 2021 році уряд продовжує реалізацію відновленої у 2017 році держпрограми часткової компенсації вартості вітчизняної техніки та обладнання для агропромислового комплексу, яка мала за мету збільшення попиту на вітчизняну техніку, підтримку вітчизняного машинобудування та зменшення залежності від імпорту. Цього року на ці цілі заплановано витратити з держбюджету 1 млрд. гривень, зазначив науковий співробітник ННЦ «Інститут аграрної економіки» Ярослав Навроцький, повідомляє «ПроАгро Груп».

У 2021 році об’єктом часткової компенсації вартості, крім агротехніки, стануть також комплектуючі вітчизняного виробництва. Це є досить позитивною умовою в умовах часткового падіння попиту на сільськогосподарську техніку через ризики, пов’язані з початком функціонування ринку землі з липня поточного року та необхідністю вилучення значного обсягу коштів з обігу та акумулювання їх для купівлі землі у найближчі роки, вважає Ярослав Навроцький. Адже в нинішній ситуації актуальним стане придбання комплектуючих для ремонту вже існуючої техніки.

Втім, ефективність програми, спрямованої на підтримку сільськогосподарського машинобудування та забезпечення аграрного виробництва вітчизняною технікою, суттєво знижується внаслідок відсутності механізмів та стимулів для врахування виробниками машин потреб аграріїв у сучасній інноваційній та високоефективній сільськогосподарській техніці, яка є одним із найбільш вагомих в агровиробництві факторів, що забезпечують підвищення врожайності сільгоспкультур та ріст продуктивності тварин, вважає науковець.

Тому для підвищення ефективності використання бюджетних коштів, Програму слід вдосконалити, включивши до неї такі складові:

  • запровадити механізми для стимулювання вітчизняних виробників сільськогосподарських машин запроваджувати інновації та новітні технології, спрямовані на підвищення конкурентоздатності української сільгосптехніки та задоволення потреб аграріїв у сучасному та якісному обладнанні;
  • підняти з 25 % до 40 % рівень часткової компенсації вартості техніки на купівлю окремих видів техніки, конкурентоспроможність яких значно нижча у порівнянні з іноземними аналогами (напр., трактори, косарки, сівалки тощо) – відповідно до Закону України «Про стимулювання розвитку вітчизняного машинобудування для агропромислового комплексу»;
  • поширити дію Програми на господарства населення та сімейні фермерські господарства, наростивши виробництво міні-техніки та створивши механізм для участі у ній зазначених груп сільгоспвиробників.

За таких умов програма часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки може стати більш ефективним інструментом активізації попиту на вітчизняну сільськогосподарську техніку, забезпечення аграріїв якісними засобами виробництва та зменшення залежності від імпорту, підсумував Ярослав Навроцький.