Впродовж першої декади березня несприятливих явищ для посівів зимуючих культур не спостерігалося. Про це повідомляє «ПроАгро Груп» з посиланням на агрометеорологічний бюлетень Гідрометцентру України.
Зазначається, що середня добова температура на більшості територій країни була на 1.5-4,5 °С вища за норму. Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 29 до 73 годин, що близько або на 11-28 годин більше середніх багаторічних показників.
Станом на 10 березня озимі культури (жито, ячмінь, пшениця) на більшості території ще знаходилися у стані зимового спокою. У тих районах Миколаївської, Херсонської та Закарпатської областей, де напередодні було відмічено відновлення вегетації озимих культур, посіви знаходилися у фазах кущіння та 3-го листка.
Стан посівів оцінювався як переважно добрий та задовільний. Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур та багаторічних трав (3 см) становила від 0 до -5 °С, що значно вище критичної температури вимерзання. Розрахункова критична температура вимерзання озимого жита становила мінус 12-14 °С; озимої пшениці у фазі сходів – 3-го листка – мінус 8-11 °С, у фазі кущіння – мінус 12-13 °С; озимого ячменю та ріпаку – мінус 8-9 °С.
На окремих полях Чернігівської області упродовж двох декад відмічалася льодяна кірка товщиною 13-21 мм, ступінь розповсюдження становив 40-70% площі поля. Коливання температури повітря обумовило незначне збільшення її товщини.
За узагальненням даних відрощування зразків зимуючих культур, взятих метеостанціями з полів 20 лютого 2021 року, значної загибелі та пошкодження рослин не виявлено. На посівах озимої пшениці лише в окремих районах Дніпропетровської, Луганської та Рівненської областей зрідженість (в межах 11-20% загиблих рослин) зафіксована у 4%, 20% та 25% зразків відповідно.
В окремих районах Дніпропетровської області відмічена повна загибель озимого ріпаку через «випирання» рослин. У відрощених зразках озимого ячменю та багаторічних трав зрідженості не виявлено.