Головна Новини Ринок України Тваринництво стало збитковим для агропідприємств вперше з 2007 року, – експерт

Тваринництво стало збитковим для агропідприємств вперше з 2007 року, – експерт

За попередніми розрахунками ННЦ «Інститут аграрної економіки», на виробництві продукції тваринництва у сільськогосподарських підприємствах у 2020 році одержано 2,9 млрд. гривень збитків, передає  «ПроАгро Груп»  з посиланням на інформацію наукової установи.

Тваринництво стало збитковим вперше з 2007 року, зазначив директор інституту, академік НААН Юрій Лупенко. На його думку, збитковість тваринництва торік стала поглибленням негативних тенденцій 2019 року, коли галузь одержала лише 0,1 млрд. гривень прибутків – проти 5,3 млрд. гривень у 2018 році.

Як і у 2019 році, найбільші збитки склалися на виробництві яєць – 4,9 млрд. гривень, яке ще у 2018 році було прибутковим, констатував науковець. Але якщо у 2019 році ці вдалося компенсувати за рахунок прибутків від виробництва молока та вирощування свиней, то торік свинина також стала збитковою, а зростання прибутку від виробництва молока було меншим за приріст збитків від яєчної продукції, пояснив науковець.

2020 року прибутковим у тваринництві залишилось лише виробництво молока – 3,8 млрд. гривень.  При цьому збитки на виробництві яєць склали 4,9 млрд. гривень, вирощуванні великої рогатої худоби – майже 1,4 млрд. гривень, свиней – 0,7 млрд. гривень н, птиці – 0,35 млрд. гривень.

У 2019 році прибутковими були виробництво молока (3,5 млрд. гривень) та приріст живої маси свиней (0,63 млрд. гривень). А роком раніше прибутковими були виробництво молока, свинини, яєць та птиці.

«Збитки у тваринництві склалися під впливом випереджаючого зростання собівартості – на 5,7%, тоді як виручка від реалізації продукції зросла лише на 0,7%. А ціни на продукцію вирощування птиці зменшилися торік на 10,4 %, на яйця – на 2,3 %», – зазначив вчений.

Отже, подолання збитковості тваринництва залежить переважно від зростання цін на тваринницьку продукцію, в першу чергу на яйця, ціни на які зменшилися проти 2018 року більш ніж на 25 %. Водночас важливим чинником залишається підвищення продуктивності тварин і птиці, адже навіть минулорічне зростання цін на м’ясо великої рогатої худоби на 13,2% не дозволило компенсувати зменшення обсягів реалізації, підсумував Юрій Лупенко.