Головна Переробна промисловість В Україні скорочується виробництво вершкового масла

В Україні скорочується виробництво вершкового масла

За 5 років обсяги вітчизняного виробництва вершкового масла жирністю менше 85% зменшилися на 35%, а за останній рік – на 19%. За попередніми оцінками, у 2021 році було вироблено близько 70,6 тис. тонн даного продукту.

Про це повідомляє «ПроАгро Груп» з посиланням на інформацію Українського клубу аграрного бізнесу.

Причин для такого скорочення обсягів виробництва вершкового масла було декілька. В першу чергу, це скорочення обсягів виробництва сировини для виробництва вершкового масла. За останні 5 років валові надої молока зменшилися на 10%, і цей фактор вже давно впливає на скорочення обсягів виробництва молочної групи товарів. Однак на вершкове масло значний вплив ще мало зниження ціни на цей продукт в ЄС та збільшення обсягів його імпортних поставок в Україну починаючи з кінця 2019 року.

Саме через це у 2020 році імпорт вершкового масла практично наздогнав обсяги експортних відвантажень, створюючи конкуренцію українському виробнику та зменшуючи його зацікавленість в нарощуванні обсягів виробництва. Як результат, у 2020 році імпорт вершкового масла склав 8,7 тис. т, що практично в 4 рази перевищує аналогічний показник попереднього року.

«Однак з початку 2021 року на європейському ринку почала зростати ціна на масло вершкове, і до кінця року це зростання склало +68% (дані European Commission). Відповідно, зменшилися імпортні поставки даного продукту з ЄС в Україну. Окрім того, що зменшилися загальні обсяги імпортних поставок на 21%, навіть змінилася географія поставок в Україну. Так, у 2021 році найбільші обсяги імпортних поставок вершкового масла були здійснені з Білорусії (28% від загального обсягу поставок), попри те, що ще в 2020 році беззаперечними лідерами були країни ЄС», – пояснила аналітик УКАБ Світлана Литвин.

Водночас експорт вершкового масла також скоротився, але в значно менших темпах на -5% рік до року, і в 2021 році склав 9 тис. тонн. Варто зазначити, що нарощення обсягів експорту відбулося ближче до кінця року. Все це в сукупності призвело до скорочення пропозиції на ринку та логічного зростання ціни, яке ми спостерігаємо сьогодні.