Банановим плантаціям по усьому світі загрожує новий високо заразний ґрунтовий грибок, який може сильно змінити весь світовий ринок фруктів.
Про це повідомляє «ПроАгро Груп» з посиланням на AgroNews.
Хвороба під назвою Tropical Race 4 (TR4) вперше була виявлена на Тайвані, зараз агресивний грибок поширюється по всім континентам. У 2016 році він був зафіксований в Африці й Пакистані. У 2019 TR4 досяг Південної Америки — головного регіону з вирощування бананів для світової торгівлі, пише німецьке видання Die Welt.
У Колумбії й Гондурасі вже закриті перші плантації. Засобів знешкодити вкрай живучі спори грибка у ґрунті поки що не існує. Не позбутися його і за допомогою хімікатів. Це означає, що заражені площі, як правило, не можна буде використовувати протягом 30-40 років.
Вирощування бананів забезпечує роботою у країнах-виробниках сотні тисяч людей. До того ж у багатьох екваторіальних країнах Азії, Африки й Америки банани грають таку ж важливу роль у раціоні, як у нас картопля чи рис. Лише близько 15% всього світового врожаю бананів, що оцінюється щорічно приблизно у 114 мільйонів тонн, відправляються на експорт. Тобто, якщо зі зникненням бананів частина людей позбудеться одного зі своїх основних харчових продуктів.
Австралійський біотехнолог Джеймс Дейл створив генетично модифіковані банани найбільш популярного у світовій торгівлі сорту Cavendish, несприйнятливі до TR4. Промисловість тепер має намір вкласти фінансові кошти, щоб підтримати наступний крок: спробувати вивести сорт резистентних бананів, які не зазнали генної модифікації. Однак розробка таких сортів займе кілька років. При цьому шкідник вражає саме сорт Cavendish, на частку якого припадає 95% світового продажу бананів.
Банани вже не вперше стикаються зі шкідливим грибком. У 1960-і роки на ринку переважали банани сорту Gros Michel, а не Cavendish – вони були більшими, солодшими й ароматнішими, і чистити їх було легше, ніж Cavendish. Але потім їх витіснив грибок TR1, близький родич TR4, і сьогодні вони майже зникли.