Головна Техно Глюкокортикостероїди: значення та застосування в медицині

Глюкокортикостероїди: значення та застосування в медицині

Синтетичні глюкокортикостероїди (ГКС) — клас лікарських препаратів, розроблених на основі природних глюкокортикостероїдів, які виробляються в корі надниркових залоз людини. Вони мають потужні протизапальні та імунодепресивні властивості. У медицині використовуються з 1948 року, коли з’явився перший успішний досвід застосування кортизолу та гідрокортизону для лікування ревматоїдного артриту. Результати терапії були настільки успішними, що вченим, які виділили з надниркових залоз перші глюкокортикоїдні гормони та стали використовувати їх з лікувальною метою, у 1950 році було присвоєно Нобелівську премію. 

Особливості та види глюкокортикостероїдів

Синтетичні аналоги активніші, ніж природні гормони. Тому виявляють терапевтичний ефект у менших дозах, причому він зберігається при використанні різних лікарських форм — таблеток, розчинів для ін’єкцій, крапель для очей або мазей. До найбільш відомих ГКС належать:

  1. Дексаметазон — потужний протизапальний засіб, який застосовується для лікування ревматичних та алергічних захворювань, що не піддаються традиційній терапії, ефективний при хворобах шкіри, органів зору, дихальних шляхів, нирок, ШКТ, ендокринних порушеннях, набряку мозку. Інструкція препарату Дексаметазон в ампулах, призначеного для внутрішньовенного або внутрішньом’язового введення, також передбачає використання при онкологічних захворюваннях та COVID-19.
  2. Преднізолон — відрізняється вираженими протизапальними та імуносупресивними властивостями, пригнічуючи дію медіаторів, що провокують запальний процес. Також знижує активність імунної системи, яка може працювати проти організму та спричиняти розвиток аутоімунних захворювань. Препарати на його основі зменшують набряклість та прояви алергії, тому вони використовуються після хіміотерапії, при алергічному риніті, астмі, кропивниці, запальних захворюваннях шкіри, больовому шоку.
  3. Бетаметазон — має протизапальну, протиалергічну та імуносупресивну дію, що робить його ефективним для лікування ревматоїдного артриту та системного червоного вовчаку, псоріазу, себорейного та контактного дерматиту. У формі очних крапель використовується при запальних захворюваннях очей, а у вигляді аерозолів — при астмі. Бетаметазон може призначатися для лікування алергічного риніту, анапластичної ангіосаркоми, гіперкальцемії, захворювань кишківника.

Кожен із кортикостероїдів — сильний медикаментозний засіб, що має побічні ефекти та протипоказання. Тому слід застосовувати лише після консультації з лікарем, який визначить дозування та тривалість лікування, щоб попередити можливі негативні наслідки у вигляді остеопорозу, гіпертонії. глюкозурії.

Перегляди: 9