Головна Війна проти України Цього року Україна може зібрати близько 66 млн. тонн зернових й олійних

Цього року Україна може зібрати близько 66 млн. тонн зернових й олійних

Весняну посівну в умовах війни завершено і вже можна робити оцінки по потенційному врожаю 2022 року.

Як передає «ПроАгро Груп», згідно з оцінкою УКАБ, у 2022 році українські аграрії можуть зібрати:

  • пшениці – 18 млн. тонн (у 2021 році – 32,2 млн. тонн);
  • кукурудзи – 25,7 млн. тонн (42,1 млн. тонн);
  • ячменю – 5,2 млн. тонн (9,4 млн. тонн);
  • інших зернових – 1,4 млн. тонн (2,3 млн. тонн);

Тобто сукупний врожай зернових в 2022 році становитиме близько 50,4 млн. тонн у порівнянні з минулорічними 86 млн. тонн .

Щодо олійних культур, то цього року наступні очікування врожаю:

  • соняшник – 10,6 млн. тонн (у 2021 році – 16,4 млн. тонн);
  • соя – 3,0 млн. тонн (3,5 млн. тонн);
  • ріпак – 2,7 млн. тонн (2,9 млн. тонн).

 «Як видно з наведених даних, найнижчі теми зниження валового збору демонструють соя та ріпак. Це пов’язано з відносно невеликою масою врожаю в комбінації з високою ціною на нього, що полегшує логістичні питання при експорті. Тому частина аграріїв збільшила посіви під даними культурами. Звісно, це значно нижчі показники, ніж минулого року, коли Україна отримала рекордний врожай, однак на це є об’єктивні причини. Валовий збір буде зменшено як за рахунок скорочення посівних площ, так і за рахунок зниження врожайності», – розповіла аналітик УКАБ Світлана Литвин.

Зменшення посівних площ відбулось внаслідок часткової окупації російськими військами частини територій України, територіальної близькості багатьох сільгоспрайонів до зони бойових дій, неможливості здійснення посіву через заміновані поля та пошкоджену матеріально-технічну базу на територіях, що були звільнені. Водночас і врожайність очікується нижчою на 10% від середніх показників через недотримання всіх технологічних процедур.

«Аграрії через неможливість здійснювати подальший експорт та зниження цін на основні культури на внутрішньому ринку не мають достатньо коштів для закупівлі добрив, ЗЗР та інших складових високої врожайності. Виключення становлять хіба що озимі культури, які встигли підживити на більшості територій до початку війни і там очікується зниження врожайності на 5%. Та й стан озимих культур зараз добрий», – додала Світлана Литвин.

В УКАБ підкреслюють, що у будь-якому разі вирощених зернових та олійних культур буде досить для задоволення внутрішніх потреб українців, а також для часткової реалізації на експорт. Головне, щоб експорт відновився до попередніх обсягів і аграрії мали достатні фінансові можливості для проведення наступної посівної.

Перегляди: 3