Головна Новини Земельне питання Обсяг ринку землі за перші пів року склав 5,3 млрд. гривень

Обсяг ринку землі за перші пів року склав 5,3 млрд. гривень

За підсумками 6 місяців 2021 року обсяг ринку землі склав 5,3 млрд. гривень, які отримали землевласники від продажу ділянок. Про це розповів експерт Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Роман Нейтер, передає «ПроАгро Груп» з посиланням на інформацію Міністерства аграрної політики та продовольства України.

Порівнюючи з листопадом обсяги ринку землі в останній місяць 2021 року зросли як за кількістю угод купівлі-продажу, так і за площею землі в обігу приблизно на 30%. У грудні вперше за 6 місяців від запуску ринку, щоденна кількість угод перевищила тисячу, такі показники спостерігалися 5 разів впродовж грудня. Крім того, 6 разів у грудні щоденна площа землі в обігу перевищувала 2500 га. 

Як розповів Роман Нейтер, абсолютний рекорд було зафіксовано 23 грудня – майже 1200 транзакцій і понад 3 тисячі га проданих земель.

Він також відзначив, що структура угод від місяця до місяця вже є стабільною: найбільша кількість транзакцій відбувається із землями для ведення особистого селянського господарства (32,6 тис. угод). Натомість за сукупною площею проданих земель дві третини складає товарна сільськогосподарська земля (102,4 тис. га), ще третина – земля ОСГ.

У розподілі за типом угідь більша частина проданих земель – це рілля (86,2%), частка сіножатних та пасовищ становлять лише 10,6%, а всі інші типи та суміші різних типів угідь становлять лише 3,2% від площі землі в обігу. 

За даними, що вносяться при реєстрації угод купівлі-продажу середньозважена ціна коливається на рівні близько 40 тис. гривень за гектар. Як зазначив експерт КШЕ, ціна земельної ділянки варіюється залежно від її типу та розташування. В середньому за перше півріччя ринку землі в Україні укладалося близько 470 угод на день, а сукупна площа укладених угод складає понад 150 тис. га.

«В абсолютних значеннях це істотна сума, адже від 150 тисяч гектарів стартує площа земельних банків найбільших агрохолдингів країни. У відносних числах 155 тис. гектарів – це 0,375% від площі сільгоспземель в Україні. Вважається, що в країнах, де ринок стабільно розвивається, в обігу перебуває близько 1-1,5% землі щорічно. Якщо темпи зростання ринку землі продовжаться, ми зможемо вийти на цей цільовий показник вже наступного року», – додав експерт.

За перші півроку було продано трохи більше третини відсотка від всіх сільськогосподарських земель в державі. Цей показник варіюється залежно від регіону. Найактивнішою є Харківська область, де продано 1% від загальної площі сільськогосподарської землі в обігу, далі Херсонська область – 0,7%. В аутсайдерах – Рівненська, Львівська та Івано-Франківська області, де продано всього 0,1% землі.

Водночас, ціна продажу землі у державному реєстрі на сьогодні зазначена тільки для половини угод (55%). Для розрахунку обсягу ринку землі KШE змоделювала вартість ділянок, враховуючи їх цільове призначення, площу, тип угідь і локацію ділянок. 

«За підсумками першого півріччя ринку землі обсяг ринку склав 5,3 млрд. гривень, які отримали землевласники від продажу своєї землі»,  наголосив експерт.